Teams & Leadership

Chair: Jackie Holmquist
Vice Chair: Julie Foster
Recording Secretary: Cindy Worrell

Lay Member to Annual Conference: Jan Wachsmuth
Membership Secretaries:
Kay Abrams & Jan Wachsmuth

Lay Leaders: Kay Abrams & David Flagg
Treasurer: Chuck Foster
Financial Secretary: Jackie DeCou

Administrative Teams

Wally Thomas, Chair
Don Weckhorst
Jacqui DeCou
Matt Summers
Sarah Summers

Financial Secretary: Jackie DeCou
Treasurer: Chuck Foster
Lay Leader: Kay Abrams
SPR Rep.: to be selected by committee
Trustees Rep.: Bonnie Bailey

Bonnie Bailey, Chair
Peggy Dana
Julie Foster
Kim Ulrich
Dave Glines

Heating/Mechanical: Bruce Steely
Sound System: Mark Lindsey
Special Projects: Kalvin Gilhousen, Al Beck, Joel Clark, John Ruehle, Stephen Wing
Lay Leader: Kay Abrams

Steve Hall
Joyce Scott
Kevin Ulrich
Michelle Reber
Dirk Retzlaff
Gavin Reub
Ellen Franklin
Christie Galles

Lay Leader: David Flagg
Lay Member to Annual Conference: Jan Wachsmuth
Pastor: Timothy McConville

Our Staff

Office Manager: Abby Foster
Accompanist: Terri Schimmack
Music Director: Julie Foster
Nursery Care Lead: Kim Ulrich
Janitorial Service: Shannon Robertson

Nominations & Leadership Development

Dan Lien
Jan Wachsmuth
Chuck Foster
Sandra Woods
Wally Thomas
Pamela McConville
Bonnie Bailey

Lay Leader: Kay Abrams
Lay Leader: Dave Flagg
Pastor/Chair: Timothy McConville

Serving Ministry Teams

Nancy Dodge
Sandy Anderson
Jeanette Legenza
Sharolyn Baldwin
John Mitchell
Stacy Flagg
Ken Newkirk

Facilitator: David Flagg
Food Pantry Liaison: Betty Jo Worthington

Kay Abrams
Tara Riordan

Jan Wachsmuth
Jackie Holmquist
Blanche Howerton
Kay Abrams
Liz Lebo

Welcoming Ministry Teams

Team Members: Sally Laird, Pamela McConville
Music Director: Julie Foster
Special Projects (flowers): Danielle Brazil
Special Projects: Jackie Holmquist, Michelle Reber
Children’s Church Coordinator: Betty Burke
Worship Space Attendant: Sharolyn Lange
Bulletin Prep: Betty Jo Worthington

Welcoming

Steve Lambert
Tim McConville
Dave Flagg
Will Taygan
Dirk Retzlaff
Rich Runser
Nathan Woods

Others

Website and Social Media: Abby Foster
Outdoor Fellowship Coordinator: Ellen Franklin
Name-tag Printers: Warren & Kim Ulrich
Event Site Coordinator: Nicole Riordan-Randall

Nurturing Ministry Teams

Michelle Reber
Bree McCarthy
Pamela McConville

Sunday School Superintendent: Sandy Davis
Children’s and Youth Education: Karen Wekhorst
Confirmation Coordinator: Julie Foster

Sandra Woods
Jan Wachsmuth
Kim Ulrich
Jackie DeCou
Karen Maskarinec

Others

Kevin Ulrich
Tim McConville

Supreme Bean Coordinator: Sandra Woods

Betty Burke
Jackie Holmquist

Alaska United Methodist Conference

Bishop: Elaine J.W. Stanovsky
Pacific Northwest Conference
P.O. Box 13650
Des Moines, WA 98198
1 (800) 755-7710
bishop@greaternw.org
www.pnwumc.org

Conference Superintendent: Carlo Rapanut
Administrative Assistant: Crystal Feaster
1660 Patterson St.
Anchorage, AK 99504
(907) 333-5050
alaskaumc@gmail.com
www.alaskaumc.org